Šampioni „zeleného“ vývozu. Růst se počítá na desítky procent

Vývoz elektroaut, lithiových baterií, kontrolních prvků elektrických sítí, tedy rozvaděčů či ovládacích panelů, dílů pro lokomotivy a dalšího zboží, které se dá označit jako „zelené“, roste v desítkách procent. A je tak tahounem růstu celého českého exportu, protože roste výrazně vyšším tempem. 

Vyplývá to z průběžných výsledků analýz Druhé ekonomické transformace k Mapě příležitostí, což je projekt vznikající ve spolupráci s dalšími podnikatelskými asociacemi, jehož cílem je identifikovat konkrétní obory, ve kterých může Česko profitovat z celosvětových trendů zelené transformace.

Kompletní aktualizovaná data budou k dispozici na konci dubna. Nicméně již nyní je možné sestavit přehled „šampionů“ vývozu.

Ty ukazuje následující tabulka:

Elektromobilita, jak ukazují data, se stala v roce 2023 oborem, který dokázal vyvézt z Česka zboží za téměř 14 miliard dolarů. Meziroční růst je pak vyčíslen na 40 procent, protože objem vývozu poskočil o 4 miliardy dolarů.

Za tímto úspěchem stojí především dva faktory. Elektrické škodovky patří k nejžádanějším elektromobilům v Evropě. Po Tesle Y a Tesle 3 je Škoda Enyaq třetím nejprodávanějším elektromobilem na kontinentu. Proto se dá očekávat, že podobné výsledky uvidíme i za rok 2024. Druhým klíčovým momentem bylo dokončení linky na lithiové baterie v Mladé Boleslavi, a to v polovině roku 2022. Odtud se vyvážejí finální baterie pro koncernové elektromobily, které se v Česku kompletují z bateriových článků dovážených z Asie.

Objemově významnou skupinou výrobků pak jsou elektrické sítě a elektrické prvky. Poptávka po nich roste díky tomu, že roste objem distribuovaně vyráběné elektřiny (domácí fotovoltaiky, větrné elektrárny, malé vodní, malé kogenerace) a je potřeba budovat a posilovat energetické sítě. Celkový český vývoz v této skupině narostl v roce 2023 o 10 procent na 12 miliard dolarů. A tento trend díky novým instalacím bude pokračovat pravděpodobně i v dalších letech. 

Velmi slibným odvětvím, v němž navíc patří Česko ke světové výrobní špičce jsou železnice. Jde především o elektrická kolejová vozidla poháněná trolejí, díly pro lokomotivy či vozidla k údržbě tratí. Například v samotné oblasti dodávek dílů pro lokomotivy nám patří 3. místo na světě! ve vývozu, máme podíl na světovém trhu přes 11 % a vyvezli jsme tam v roce 2023 za částky přes 1 miliardu dolarů. Za celé „železniční“ odvětví byl pak růst působivých 46 procent s celkovým objemem přesahujícím dvě miliardy dolarů za rok 2023. 

Zajímavý pohled pak nabízejí data porovnání příbuznosti českého vývozu a amerického dovozu do Evropské unie. V oborech, které mají nejvyšší příbuznost s českým vývozním programem, vyváží USA do Evropy produkty za 220 miliard USD, z toho 80 miliard je ve „velmi příbuzných oborech“. Což je zhruba polovina celého exportu zboží z USA do Evropy, který tvoří cca 497 miliard dolarů ročně.

V rámci té nejvyšší příbuznosti, tedy u výrobků, kde je příležitost pro české výrobce nahradit dovozy z USA, pokud by došlo k disrupcím, jde v mnoha případech o tak zvané zelené výrobky. Tedy o výrobky, které přímo souvisejí s globálním trendem dekarbonizace. Jde tedy o výrobky, které lze použít ve více oblastech, nejen čistě „zelených“, ale jejich potřeba by měla prokazatelně růst s tím, jak se celosvětově vyměňují technologie a zařízení, aby šlo snižovat emise CO2. Co do objemu jsou pak samozřejmě ještě mimo zelené výrobky největšími „překryvy“ vývozy automobilů (ovšem včetně elektroaut), plastové výrobky, počítače nebo nástroje pro chemickou analýzu. Následují je pak výše zmíněné prvky elektrických sítí, elektrické baterie a motory, tepelná technika či vzduchová čerpadla.

Čísla tak ukazují, že kromě legitimní debaty o nákladech dekarbonizace Česka a českého průmyslu je důležité, abychom se jako země dívali i na světovou poptávku po „zelených“ produktech. A pokud je svět chce, tak abychom je vnímali jako byznysovou příležitost.

Chci se zapojit