Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona o jednotném mzdovém hlášení zaměstnavatelůa v rámci doprovodných zákonů i klíčové změny ve dvou oblastech. Konkrétně se jedná o úpravu režimu zaměstnaneckých opčních programů a úpravy daňových odpočtů na výzkum a vývoj.
Pro české startupové prostředí, ale nejen pro něj, jde o zásadní milník. Dosud zaměstnanecké opční program ESOP byly nastaveny tak, že neplnily svůj účel a české firmy byly v jednoznačné nevýhodě oproti zahraničí. Přitom ESOPy jsou klíčovým nástrojem, jak přilákat talent ideálně se zahraniční zkušeností. díky opčnímu programu, kdy zaměstnanec získá podíl ve firmě namísto běžných výhod, které nabízejí velké korporace. Zaměstnanec tak přijímá riziko neúspěchu firmy s vidinou budoucího zhodnocení svého podílu díky růstu hodnoty firmy. Funguje to tak velmi dobře ve Spojených státech a mnoha zemích západní Evropy. U nás ale dosud podléhaly zaměstnanecké akcie nevýhodnému zdanění a mladé technologické firmy kvůli tomu často odcházely na jiné trhy.
Nový právní režim přináší klíčové změny. ESOPy budou zdaněné pouze daní z příjmu. Držitelé zaměstnanecký akcií také budou danit příjmy z nich až ve chvíli, kdy na prodeji podílů či akcií skutečně vydělají, nikoliv předem. Zároveň jsou ESOPy konečně jasně definované, což přináší předvídatelnost prostředí.
„Je jednoznačné, že dobře nastavený rámec pro ESOP dokáže firmám nalákat, udržet a vhodně motivovat špičkové experty, což je klíčový faktor pro jejich dlouhodobý rozvoj. Zásadně to pak pomáhá ekonomice jako celku. Proto jsme se jako Druhá ekonomická transformace důrazně zasazovali o to, abychom se přiblížili standardům běžným ve světě,“říká k tomu předseda správní rady Druhé ekonomické transformace Martin Vohánka.
V rámci schvalování zákona o jednotném mzdovém hlášení pak prošla i úprava daňových odpočtů na výzkum a vývoj.
Zde došlo k zásadní úravě, kdy firmy mohou uplatnit navýšenou sazbu odpočtů 50 % pro výdaje na výzkum a vývoj do 50 milionů korun. Nad tento limit pak 100 procent. Prodlouží se také období pro uplatnění odpočtů ze 3 na 5 let A zjednoduší se dokumentace.
Jde o jedno z opatření, které rovněž prosazuje Druhá ekonomická transformace. Stále ale apelujeme na stát, aby byla posílena také předvídatelnost uznávání odpočtů. Což v této chvíli zatím není dotažené.
Mladé nejen technologické firmy jsou klíčové pro budoucí prosperitu Česka. Jsou to firmy, které mají obrovský potenciál přinášet vyšší přidanou hodnotu díky inovacím. A nejde v této chvíli o nevýznamný segment ekonomiky.
Letošní Smart Market Report udává, že tvoří až pět procent naší ekonomiky. Přičemž se 160 tisíci zaměstnanci startupy v Česku zaměstnávají téměř dvojnásobek lidí oproti finančnímu sektoru zahrnujícímu banky a pojišťovny a jen o něco méně než odvětví cestovního ruchu. A hlavně platí nadprůměrně. V roce 2023 si zaměstnanci startupů v průměru vydělali téměř 66 tisíc korun měsíčně, průměrná mzda v Česku tehdy byla asi 43 tisíc korun a polovina lidí vydělávala méně než 37 tisíc korun měsíčně.