Data a analýzy

Mapa příležitostí

Jedním z cílů naší pracovní skupiny „zelená transformace“ je ukázat reálné příležitosti pro českou ekonomiku, které vznikají díky celosvětové zelené transformaci. Spojili jsme proto síly s řadou dalších organizací, abychom analyzovali data globálního obchodu s produkty a pochopili, v jakých oblastech výroby má česká ekonomika největší šanci.

V srpnu a září 2024 jsme vytvořili datový podklad z projektu původně vzniklém na americké MIT, „Observatory of Economic Complexity“ (OEC). V něm jsme v rámci pilotu zmapovali přes 300 výrobků (z celkových 4 600) v osmi z přibližně čtyřiceti sub-odvětvích zelené transformace.

Už v jejich rámci jsme identifikovali zelené výrobky, které tvoří 325 miliard Kč českého vývozu (přibližně 7 % vývozu zboží). V řadě z nich je naše ekonomika unikátně postavená a už dnes má značný podíl na světovém exportu. Pokud tyto trhy nadále kvůli celosvětové zelené transformaci porostou, české zelené firmy z toho mohou unikátně profitovat.

V přiloženém materiálu naleznete výsledky našeho analytického pilotu, včetně detailů za vybranými technologiemi a profily firem, které je dnes vyrábí.

V příštích měsících plánujeme databázi rozšiřovat o výrobky z dalších zelených odvětví. Doufáme, že kolaborativně vytvářená databáze pomůže analytikům ve veřejné, soukromé i akademické sféře s lepším pochopením potenciálních příležitostí (i rizik) spojených se zelenou transformací v Česku.

Zahraniční studenti

České ekonomice chybí ve srovnání se západoevropskými zeměmi vzdělaní vysokoškolští absolventi. Podle Hospodářské komory firmy aktuálně postrádají 70 tisíc odborníků s technickým vzděláním. Česko zároveň čelí výraznému demografickému poklesu, ze kterého vyplývá, že potřeby ekonomiky po nárůstu vysokoškolského talentu bude čím dál složitější naplnit.

V krátkodobém horizontu je možné tuto mezeru pokrýt zvýšením počtu mezinárodních studentů v Česku, a to za předpokladu, že u nás po škole zůstanou a budou pracovat.

Spolu s našimi partnerskými organizacemi jsme zpracovali analýzu, ze které vychází návratnost jednoho zahraničního studenta pro státní rozpočet na úrovni 0,5-1,5 roku. Zároveň jsme zmapovali kroky, které je potřeba učinit pro navyšování počtu zahraničních studentů na českých vysokých školách z dnešních 18 % až na 30 %, které zjednodušeně popisujeme v přiloženém materiálu.

Detaily za jednotlivými kroky nadále rozpracováváme a jsme připraveni napomáhat jejich úspěšné implementaci.

Kulaté stoly reVize 2024

V rámci summitu reVize proběhly čtyři paralelní diskuse u kulatých stolů ke specifickým tématům, kterým se pracovní skupiny Druhé ekonomické transformace věnují. Přiložený je soubor krátkých prezentací, které sloužily jako datový podklad pro konverzaci na místě.

Na reVizi proběhly kulaté stoly k následujícím pracovním skupinám:

  • Zahraniční studenti: ohledně potřeby zjednodušit proces získávání zahraničních studentů do Česka
  • Věda a výzkum: ohledně potřeby zvýšit naši schopnost komercializace výzkumu a vývoje
  • Zelená transformace: ohledně příležitostí, které můžou zelené technologie přinést pro český export
  • Kapitál: ohledně potřeby nalézt zdroje kapitálu pro rozvoj podnikání s přidanou hodnotou v Česku
  • Česká značka: ohledně potřeby participativního procesu budování reputace Česka v zahraničí

Děkujeme všem diskutujícím i expertům, kteří se zapojili do příprav diskusních podkladů!

Hlavní prezentace z reVize 2024

20. května 2024 proběhl výroční summit 2. ekonomické transformace. V jeho rámci jsme připomenuli principy fungování Druhé ekonomické transformace a cíle našeho spolku.

Přiložená prezentace obsahuje informace, které jsme v rámci výročního summitu představovali, včetně přednášky našeho hosta, Davida Navrátila z České spořitelny.

V rámci prezentace jsme popsali logiku oblastí, které jsou z našeho pohledu důležité pro vybudování ekonomiky s vyšší přidanou hodnotou v Česku:

  • Vzdělaní a podnikaví lidé
  • Aplikovaný výzkum a inovace
  • Prostředí pro podnikání
  • Dostupnost kapitálu
  • Česká značka
Chci se zapojit